Měsíc: Červen 2023

Veřejná exkurze do lomu ČSA

Veřejná exkurze do lomu ČSA

V termínu 27 .6. 2023 jsme uspořádali pro širokou veřejnost z okolí lomu ČSA exkurzy zaměřenou na na představení základních zákonitostí fungování těžebních oblastí povrchových lomů v Ústeckém kraji. Seznámení se s principy rekultivace a rehabilitace krajiny a představení konceptu přírodě blízké obnovy území postiženého povrchovou těžbou. Aktualizace informací o možnosti transformace území dle současných fyzických a klimatických podmínek a strategických plánů plnění závazků ČR a zajišťování energetické soběstačnosti ČR. Výklad kladů a záporů současných možností plánované transformace území po těžbě. Členové byli seznámeni s historií krajiny a se systémem využití a správy daného území. Byla představena jednotlivá cílová stanoviště a vyváženost krajiny s ekologickou obnovou a již rekultivovaným územím včetně akcentu na přístupnost a atraktivitu území pro veřejnost. V rámci exkurze byly probírány možné legislativní problémy a rámce při transformaci lomu ČSA v nadcházejících letech v rámci likvidace lomu. Prezentován byl i koncept samovolného napouštění jezera a zejména důvody, které vedly k navržení takového zatápění. Představen byl dále státem preferovaný balanční scénář zahrnující transformační procesy přírodo-ochranářské (plánované vyhlášení maloplošného zvláště chráněného území) a energetické s plošnými instalacemi obnovitelných zdrojů a možné přečerpávací elektrárny.

V rámci exkurze bylo představeno i Transformační centrum UK včetně základní organizace a specifik 4. pilíře zaměřeného na konkrétní všeobecnou transformaci severočeské uhelné pánve.

Cílem exkurze bylo seznámit veřejnost se současným stavem, ale i se záměry na lomu ČSA. Exkurze se účastnili zejména lidé ze širšího okolí, kteří znají region, a od kterých byly sbírány další cenné podněty ke komplexní studii, ale i k dalším možným aktivitám spojených s rozvojem posttěžební oblasti.

 

 

Vítaní ptačího zpěvu na Radovesické výsypce

Vítaní ptačího zpěvu na Radovesické výsypce

Dne 25. 6. 2023 se na Radovesické výsypce konala akce s názvem Vítání ptačího zpěvu. Akce byla naplánována jako součást doprovodné participační aktivity v rámci řešení možné resocializace území výsypky jako pilotního projektu 4. pilíře TCÚK.  Akci organizoval Michal Porteš za přispění Jana Kapouna a Markéty Hendrychové. V prostoru sukcesní plochy Radovesické výsypky byly nainstalovány odchytové sítě pro odchyt ptáků, který probíhal od časných ranních hodin až do konce celé akce. Ptáci byli lákání pomocí imitace zvuků z reproduktoru. Do začátku akce bylo odchyceno do sítě několik ptáků, například rákosník nebo sýkora.

Začátek veřejné akce byl naplánován na 7:30, někteří návštěvníci akce se z důvodu horší dostupnosti místa konání dostavili s menším zpožděním. Nakonec se sešlo více jak 20 nadšenců, kteří si mohli užívat slunečné dopoledne a poutavý výklad Michala Porteše o jednotlivých odchycených ptácích, ale i o ptactvu a jeho životě obecně.

Akce Vítání ptačího zpěvu na Radovesické výsypce se setkala s kladnými ohlasy účastníků a žádostmi o opakování akce i v dalších letech nebo na dalších lokalitách.

 

Workshop s KUUK

Workshop s Krajským úřadem Ústeckého kraje

Jeden z hlavních výstupů, které RRA coby partner projektu „Transformačního centra Ústeckého kraje“ přinese, představuje koncepce rozvoje Podkrušnohorské pánve. Nechceme vytvořit jen dokument do šuplíku – cílem je připravit materiál, se kterým budou klíčoví aktéři rozvoje skutečně pracovat. Právě k tomu nám velmi pomohl i společný workshop s odbory krajského úřadu a radními Ústeckého kraje, kde jsme mimo jiné nastavili také další spolupráci, která bude v následujících letech trvání projektu nezbytná.

Kulatý stůl Radovesická výsypka 1. kolo

Kulatý stůl Radovesická výsypka 1. kolo

Jaká by měla být vize dalšího rozvoje Radovesické výsypky, kterou v Transformačním centru Ústeckého kraje zpracováváme jako první pilotní studii? Určitě sdílená! Vyzpovídali jsme tedy v první řadě zástupce dotčených obcí a spolků působících v okolí výsypky a shromáždili jejich potřeby a záměry. Podněty jsme sbírali na individuálních schůzkách, současně jsme zapojili oborný vhled našich architektů, krajinářů, územních plánovačů a přírodovědců, vše jsme konzultovali se Severočeskými doly, vlastníkem většiny pozemků a ušili v první kulatý stůl, který se odehrál v komunitním centru v Kostomlatech pod Milešovkou.

Noc kostelů na Radovesické

Noc kostelů na Radovesické

Zapojování veřejnosti při transformaci Ústeckého kraje vnímáme jako důležitou součást procesu plánování a navrhování. Při Noci kostelů jsme spojili síly s Římskokatolickou farností Radovesice a přímo v místě zaniklé obce jsme s veřejností debatovali nad možnými podobami fyzického odkazu zaniklých kostelů či obcí. Uvítali byste takové memento v území Radovesické výsypky?

Speciální exkurze na velkolom ČSA

Speciální exkurze na velkolom ČSA

Příklad možné transformace velkoplošně postiženého území po ukončení těžby hnědého uhlí

Termín: 2. 6. 2023 (8:00-14:00)

Vedoucí: Michal Porteš (TCUK při RRA)

Program:
Speciální ministerská exkurze zaměřená na představení základních zákonitostí fungování těžebních oblastí povrchových lomů v Ústeckém kraji. Seznámení se s principy rekultivace a rehabilitace krajiny a představení konceptu přírodě blízké obnovy území postiženého povrchovou těžbou. Aktualizace informací o možnosti transformace území dle současných fyzických a klimatických podmínek a strategických plánů plnění závazků ČR a zajišťování energetické soběstačnosti ČR. Členové mžp byli seznámeni s historií krajiny a se systémem využití a správy daného území. Byla představena jednotlivá cílová stanoviště a vyváženost krajiny s ekologickou obnovou a již rekultivovaným územím. V rámci exkurze byly probírány možné legislativní problémy a rámce při transformaci lomu ČSA v nadcházejících letech v rámci likvidace lomu. Prezentován byl i koncept samovolného napouštění jezera a zejména důvody, které vedly k navržení takového zatápění. Představen byl dále státem preferovaný balanční scénář zahrnující transformační procesy přírodo-ochranářské (plánované vyhlášení maloplošného zvláště chráněného území) a energetické s plošnými instalacemi obnovitelných zdrojů a možné přečerpávací elektrárny. V rámci exkurze bylo představeno i Transformační centrum UK včetně základní organizace a specifik 4. pilíře zaměřeného na konkrétní všeobecnou transformaci severočeské uhelné pánve.