Dokončen Rámcový plán rozvoje Radovesické výsypky.
Společně hledáme budoucí tvář naší krajiny
Naší misí je usnadnit přechod Ústeckého kraje na nízkouhlíkovou ekonomiku a společně s Vámi hledat nové možnosti využití území dotčených těžbou uhlí. Jsme součástí Transformačního centra Ústeckého kraje.
Řešíme post-těžební krajinu, naše témata jsou:
Využití území po těžbě
Po dokončení těžby uhlí zůstane v Ústeckém kraji 300 km2 území přímo zasaženého těžbou a další rozsáhlé území zasažené nepřímo. Zaměřujeme se na jeho revitalizaci a resocializaci a společně hledáme nová využití území pro výrobu, produkci, bydlení nebo rekreaci.
Brownfieldy
Důsledkem ekonomických změn a masivního útlumu regionálního průmyslu vznikla v kraji extrémně vysoká koncentrace brownfieldů. Jejich revitalizace představuje příležitost pro rozvoj nových aktivit v území a zasídlení ekonomických subjektů.
Sídelní struktura
Jsme krajem mnoha velkých měst, počet obyvatel regionu přitom setrvale klesá. Hledáme specifické nástroje pro rozvoj a regeneraci smršťujících se měst. Hledáme cesty, jak posílit atraktivitu sídel pro stávající i nové obyvatele regionu. Jsme také krajem s nejvyšším podílem sídlišť, chceme podpořit jejich smysluplnou a udržitelnou regeneraci.
Krajinná struktura
Těžbou byl trvale změněn environmentální režim krajiny (voda, vegetace, půdní vlastnosti, mikroklima) a současně nebyla dokončena revitalizace veškerých posttěžebních ploch. Tvorba zelené infrastruktury je předpokladem pro adaptaci kraje na klimatickou změnu a vytvoření krajiny dobré k životu.
Zapojení veřejnosti
Podpora vztahu k místu a vytváření domova, to jsou zásadní výzvy pro náš kraj. Přispíváme k jejich řešení zapojováním veřejnosti do plánovacích aktivit. Ptáme se na potřeby místních obyvatel a aktérů. Chceme hledat a zprostředkovávat obraz naší krajiny společně s Vámi, s místními obyvateli.
Specifika územního rozvoje
Práce s post-těžební krajinou s sebou nese řadu specifických plánovacích, legislativních a administrativních úkolů. Společně s klíčovými aktéry mapujeme bariéry rozvoje a hledáme nové cesty jejich řešení. Výzvou je nalezení modelů pro správu a ekonomickou udržitelnost těchto území.
Image krajiny
Post-těžební krajina a její unikátní průmyslový, přírodní a kulturní charakter skrývají mnoho nerozpoznaných hodnot. V rámci společné tvorby souboru ikon chceme tyto hodnoty přiblížit místním obyvatelům i návštěvníkům a podpořit tak proměnu celkového obrazu kraje.
Jaké jsou naše metody?
Pracujeme mezioborově
území řešíme komplexně
Testujeme
pilotní studie jako nástroj objevování regionálních specifik a inovativních řešení
Plánujeme
koordinované a dlouhodobé vize rozvoje území.
Aktivujeme
předkládáme možné obrazy budoucnosti a návody jak je naplňovat
Zapojujeme
zjišťujeme, co by místní potřebovali a jak s nimi spolupracovat
Konzultujeme
v oblasti obnovy sídel a krajiny a pořádání architektonických soutěží
Předáváme
umíme odkázat na relevantní zdroje a propojit
Na čem pracujeme
.
Strukturální plán Severočeské hnědouhelné pánve
Rozvojový, živý, grafický materiál, který svou formou i obsahem přiblíží všem uživatelům možnosti využití území pro konkrétní potřeby a záměry
Pilotní projekty
Do roku 2027 vytvoříme osm pilotních projektů. Bude se jednat buď o projekty řešící vybrané území ve větším detailu nebo tematické, řešící specifické bariéry rozvoje.
Ikony kraje
Tvorba souboru ikon Ústeckého kraje v rámci podpory destigmatizace kraje a sounáležitost s územím
Konzultace
Konzultační podpora obcím a veřejným subjektům v oblastech revitalizace a rozvoje území, využití nástroje architektonických, krajinářských a urbanistických soutěží, participativní metody a dotační příležitosti.
Akce a workshopy
Do roku 2027 uspořádáme přes 40 workshopů a akcí pro veřejnou správu i veřejnost s tématy komplexní přístup k rozvoji území, příklady dobré praxe a využití participativních metod.
Jaké území řešíme?
S kým (zatím) spolupracujeme
- města a obce
- aktéři krajského rozvoje – například Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje, místní akční skupiny, dobrovolné svazky obcí, destinační agentury atp.
- národní sítě regionálního rozvoje – Svaz místních samospráv, Svaz měst a obcí, Spolek pro obnovu venkova aj.
- ostatní pilíře Transformačního centra Ústeckého kraje
- krajské odbory – úzký kontakt s odborem územního plánování a stavebního řádu odborem regionálního rozvoje, odborem životního prostředí a odborem podpory podnikání, investic a transformace RR, ŽP, PIT
Co právě řešíme
Aktuality
Jsme 4. pilířem Transformačního centra Ústeckého kraje, strategického projektu v rámci Plánu spravedlivé územní transformace, který podporuje Evropská unie. Projekt je realizován Regionální rozvojovou agenturou Ústeckého kraje.