Budoucnost rypadla RK 5000
Těžební stroj RK 5000 je bezesporu technickou ikonou a mementem velkoplošného přetváření krajiny Severočeské hnědouhelné pánve kvůli dobývání hnědého uhlí. Svojí monumentálností, technologií, způsobem skrývání pomocí vysunutého „zobáku“, ale i náročností provozu jde o skutečný světový unikát na poli povrchového dobývání nerostných surovin. Stroj stojící na úpatí lomu ČSA je jedním ze dvou na světě vyrobených exemplářů a zároveň posledním existujícím, a navíc stále funkční. Tento stroj dokáže kráčet, přemisťovat se, disponuje vlastními dílnami, šatnami a místnostmi pro odpočinek. Velikostí a výškou je to dominantní prvek v okolní krajině viditelný ze všech místních vyhlídek do lomu. Kromě své technicko-strojírenské hodnoty je to ale také například hnízdní prostředí pro několik druhů ptáků, kteří na něm dokázali vyvádět mláďata i v době jeho aktivní činnosti.
Snahy o jeho zachování jsou snahami o trvalé ukotvení projevů lidské činnosti a využívání nerostných zdrojů v Ústeckém kraji, ale také očekáváním mimořádného přínosu v podobě rozvoje turistického ruchu a s tím navázaným ekonomickým rozvojem v širším měřítku. Samotná záchrana a přesun Ikonického těžebního stroje může přinést kraji jedinečnou publicitu a s ní spojené marketingové posílení regionu. Iniciativy k otevření dialogu nad záchranou rypadla vzešly z mnoha stran, nakonec se sjednotily v rámci vytvořené pracovní skupiny Ústeckého kraje, která si nechává aktuálně vypracovat Studii proveditelnosti přesunu a záchrany rypadla.
V rámci projektu Transformačního centra Ústeckého hrajeme v celém procesu více rolí: od počátku se účastníme pracovní skupiny, zprostředkováváme komunikaci mezi vlastníkem rypadla a krajem, pořádáme exkurze na rypadlo pro aktéry, kteří o jeho budoucnosti mohou rozhodovat, a dohlížíme nad kvalitou zadání a zpracování studie proveditelnosti realizace záměru zachování velkostroje RK 5000. Od té se očekává reálné vyhodnocení technických, právních a procesních aspektů, ale i dalších přímých a nepřímých dopadů záměru v jasné cost-benefit analýze v širším měřítku kraje včetně možných variantních podob záměru.
I takto může vypadat transformace kraje po ukončení hornické činnosti v lomu ČSA.