Měsíc: Leden 2024

Hledáme specialistu – PR a marketing

Do projektu Transformačního centra Ústeckého kraje hledáme specialistu*ku na PR a marketing

Specialista*ka na produkci akcí a komunikaci

Pojďte společně s námi hledat budoucí tvář Ústeckého kraje.

Do projektu Transformačního centra Ústeckého kraje přijmeme nového člena mezioborového týmu jako podporu k zajištění práce s aktéry v území. Hledáme praktika, který přispěje k pořádání drobných participačních aktivit i větších eventů. Očekáváme perfektní komunikační a organizační dovednosti, znalost prostředí sociálních sítí, všestrannost a flexibilitu.

Místo výkonu práce: Ústí nad Labem

Typ pracovního poměru: práce na částečný úvazek

Délka pracovního poměru: smlouva na dobu určitou 1 rok, poté prodloužení na dobu určitou 3 roky (doba projektu), možnost pokračování dalších 5 let v rámci udržitelnosti projektu a jiných aktivit

Homeoffice: individuálně

Plat: 25 000 Kč / měsíc / poloviční úvazek

Více o projektu: https://rrauk.cz/tcuk

Pokud Vás nabídka zaujala, zašlete prosím Váš životopis a motivační dopis do 16. února 2024. Do předmětu napište VŘ produkční.

Kontakt: Ing. Jan Kapoun, kapoun@rra.cz

Vyhrazujeme si právo nevybrat žádného kandidáta.

Hledáme specialistu – GIS a prostorové analýzy

Do projektu Transformačního centra Ústeckého kraje hledáme specialistu*ku GIS a prostorových analýz

Pojďte společně s námi hledat budoucí tvář Ústeckého kraje.

Kontakt: Markéta Hendrychová, hendrychova@rra.cz Město: Ústí nad Labem

Do projektu Transformačního centra Ústeckého kraje přijmeme specialistu*ku GIS a prostorových analýz. Nabízíme jedinečnou pracovní zkušenost, práci v mezioborovém týmu, pestré pracovní úlohy a adekvátní platové ohodnocení. Požadujeme samostatnost, ukončené vysokoškolské vzdělání, praxe v oboru vítána. 

Místo výkonu práce: Ústí nad Labem

Typ pracovního poměru: práce na částečný úvazek

Délka pracovního poměru: smlouva na dobu určitou 1 rok, poté prodloužení na dobu určitou 3 roky (doba projektu), možnost pokračování dalších 5 let v rámci udržitelnosti projektu a jiných aktivit

Homeoffice: individuálně

Plat: 50 000 Kč / měsíc 

Více o projektu: https://rrauk.cz/tcuk

Pokud Vás nabídka zaujala, zašlete prosím Váš životopis do 16. února 2024. Do předmětu napište VŘ GIS.

Architekt*ka, urbanista*ka a krajinářský architekt*ka

Do projektu Transformačního centra Ústeckého kraje hledáme:

Architekt*ka, urbanista*ka a krajinářský architekt*ka

Pojďte společně s námi hledat budoucí tvář Ústeckého kraje.

Do profesně rozmanitého týmu přijmeme specialisty*ky v těchto oborech:

— architektura a urbanismus,
— krajinářská architektura,
— územní plánování.

Pojďte se společně s námi vrhnout vstříc výzvě transformace Ústeckého kraje, který po odchodu od těžby a zpracování uhlí hledá svou novou tvář. Nabízíme jedinečnou pracovní zkušenost, práci v mezioborovém týmu, pestré pracovní úlohy a adekvátní platové ohodnocení. Požadujeme samostatnost, ukončené vysokoškolské vzdělání, praxi alespoň dva roky (po škole), zkušenosti s analýzou a navrhováním velkých měřítek, vysokou grafickou erudici, schopnost vytvářet jednoduché skici / vizualizace návrhů, kultivovaný psaný a verbální projev. Znalost práce v programech GIS (QGIS nebo ArcGIS PRO) výhodou.

Místo výkonu práce: Ústí nad Labem

Typ pracovního poměru: práce na plný nebo částečný úvazek

Délka pracovního poměru: smlouva na dobu určitou 1 rok, poté prodloužení na dobu určitou 3 roky (doba projektu), možnost pokračování dalších 5 let v rámci udržitelnosti projektu a jiných aktivit

Homeoffice: individuálně

Plat: až 50 000 – 70 000 Kč / měsíc (dle zkušeností)

Více o projektu: https://rrauk.cz/tcuk

Pokud Vás nabídka zaujala, zašlete prosím Váš životopis, motivační dopis a portfolio vybraných prací do 16. února 2024. Do předmětu napište VŘ Plánování.

Kontakt: Ing. Jan Kapoun, kapoun@rra.cz

Vyhrazujeme si právo nevybrat žádného kandidáta.

Workshop Transformace Podkrušnohoří

Workshop

Transformace Podkrušnohoří – témata, vize a cíle budoucího rozvoje regionu

Termín konání:  10. 5. 2023 od 9:00 do 13:00

Místo konání: Ústí nad Labem, Stroupežnického 1326/16, KÚÚK, budova C, sál 222

Cíle workshopu: 

Cílem tohoto workshopu bylo definování jedinečností,  příležitostí a bariér rozvoje postuhelného regionu, hledání vizí v jednotlivých tématech, které by měla koncepce transformace reflektovat. Jedním z dílčích úkolů workshopu bylo projednat budoucí náplň komplexní koncepční studie s klíčovými odbory Krajského úřadu Ústeckého kraje, které se krajiny, revitalizace a územního plánování dotýkají, a to jsou po odborné stránce odbor územního plánování a stavebního řádu zastoupeným vedoucí Mgr. Hana Bergmannovou a odbor životního prostředí zastoupený vedoucí Mgr. Irenou Jeřábkovou.

Program:

Workshopu se zúčastnili vysokoškolští studenti magisterského oboru Prostorové plánování na Katedře plánování krajiny a sídel FŽP ČZU v Praze, kteří se v rámci projektové výuky celý letní semestr 2022-23 zabývali plánováním rozvoje  Podkrušnohoří v Ústeckém kraji s přesahem na České středohoří, Krušné hory a další navazující území. Jako vstup do diskuze zpracovali studenti podrobnou rešerši a analýzu současného stavu, vizi, cíle a rámcovou koncepci rozvoje pro následující témata: širší vztahy, sídelní struktura, specifika aglomerace, lidé, energetika a průmysl, infrastruktura, prázdno, krajina a volnočasové aktivity a turismus.

Studenti prezentovali specifika a jedinečnosti Podkrušnohoří z hlediska přírodních podmínek s ohledem na dramatické změny způsobené ukončenou i probíhající těžbou hnědého uhlí, krajinného vývoje a socioekonomických charakteristik. Studenti ke zmíněným tématům prezentovali výstupy analytické a především koncepční části svých prací, v nichž se snažili formulovat východiska a vize oblasti a vypracovat schéma rozvoje. Obdobný postup, avšak v podrobnějším měřítku a na základě intenzivnější rešerše a sběru dat, včetně využití participativních metod, bude použit také při řešení úkolů v rámci projektu TCÚK. Postoj k řešení témat byl u některých studentů velmi inspirativní a rozvinul zajímavou debatu o směřování postuhelného regionu mezi pracovníky TCÚK i krajského úřadu.

Setkání pracovníků Národního památkového ústavu a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s hlavním tématem Nature Restoration Law

Workshop 11

Setkání pracovníků Národního památkového ústavu a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s hlavním tématem Nature Restoration Law

V termínu 14.9 – 15.9.2023 proběhl workshop s cílem navzájem sdílet zkušenosti a aktuální témata v problematice obnovy posttěžební krajiny, ochrany přírody, historického i přírodního dědictví a prohloubit spolupráci na budoucích výzvách, které nás čekají zejména v lomu ČSA, ale i na jiných místech v pánvi (téma ochrana přírody, ikony).

Workshop byl zahájen společnou exkurzí územím připravované chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Ta pokračovala s odborným výkladem na zámku Jezeří, kde byla představena historia, současný stav a také plán revitalizace bývalého arboreta Jezeří, jehož území bylo z velké většiny zničeno těžbou uhlí na velkolomu ČSA. Další přednáškou byl úvod do rekultivace lomu ČSA, který je první z řady velkolomů, kde se bude ukončovat těžba uhlí a území bude procházet náročnou transormací determinovanou jednak státními zájmy, tak principy revitalizace a resocializace území z pohledů dotčených obcí. Toho se účastní i TCÚK při RRA. Účastníci měli osobně možnost navštivít interiér lomu a byly seznáměni s nastoleným vývojem a jeho možnými pro vazbami na okolní prostředí včetně zámku Jezeří. Workshop dále pokračoval sérií přednášek (čtvrek večer a pátek) zástupců Národního památkového ústavu, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Transformačního centra Ústeckého kraje při Regionální rozvojové agentuře. Diskutovány byly nejrůznější aspekty okolí lomu ČSA, zámku Jezeří a obecně podkrušnohorské posttěžební krajiny včetně přírodních, technických a památkových fenoménu regionu. Akcentována byla role spolupráce všech zainteresovaných subjektů a stakeholderů při plánování vývoje krajiny, protože to je nejdůležitější předpoklad pro zdárný a užitečný proces transformace okolí lomu ČSA jak z pohledu přírodoochranářského, krajinného, památkového, sociálního a ekonomického.

Za TCÚK při RRA na workshopu prezentovali Markéta Hendrychová a Michal Porteš.

 

Architektonické soutěže

Architektonické soutěže

Architektonické soutěže jsou v našem kraji stále ještě nedoceněným nástrojem. Jedná se přitom o nejefektivnější způsob, jak najít nejvhodnější architektonické nebo urbanistické řešení a včas získat představu nejen o výsledné podobě stavby, ale třeba i o její ekonomické náročnosti.

V dotačních opatřeních se současně architektonické soutěže začínají také stále častěji objevovat – nejinak je tomu i ve vybraných výzvách Operačního programu spravedlivé transformace, kde je projektům vzešlým z architektonické soutěže poskytnuta vyšší dotační podpora.

V rámci transformační agendy poskytuje Regionální rozvojová agentura veřejným subjektům konzultace k architektonickým soutěžím. Zajímá Vás, co to architektonická soutěž je? Jaké má výhody? Kdo Vám s ní může pomoct? Obraťte se na nás. V průběhu minulého měsíce jsme poskytli konzultace třem veřejným subjektům, zúčastnili se na toto téma debaty s MŽP, které je řídícím orgánem OPST a také se zúčastnili Think-tanku České komory architektů věnovanému soutěžím. Soutěže nás baví!