Měsíc: Listopad 2024

Rámcový plán rozvoje Radovesické výsypky otevírá možnosti dalšího využití území po těžbě

Rámcový plán rozvoje Radovesické výsypky otevírá možnosti dalšího využití území po těžbě

Po dokončení těžby hnědého uhlí a útlumu souvisejícího těžkého průmyslu zůstane v Ústeckém kraji 300 km² území přímo zasaženého těžbou a další rozsáhlá území poddolovaná či nepřímo ovlivněná těžbou. Zatímco kompletní technická a biologická rekultivace území je v rámci stávající legislativy a praxe zabezpečena, následné aktivity, které spočívají v revitalizaci, a především pak v resocializaci rekultivovaných území, nejsou dostatečně zajištěny.

Tisková zpráva ze dne 13. června 2024

Strategický projekt Ústeckého kraje – Transformační centrum Ústeckého kraje má hledat odpovědi i na otázky možností dalšího využití území po těžbě. Téma komplexní revitalizace post-těžebního území realizuje Regionální rozvojová agentura ÚK prostřednictvím nových expertních kapacit.

Radovesická výsypka představuje území, které je v kontextu post-těžebních ploch unikátní. Její svébytná a dramatická morfologie spolu se značnou plošnou rozlohou a atraktivními sukcesními plochami vytváří specifické prostředí, ke kterému si lidé již nyní aktivně hledají vztah a začínají jej v různých formách užívat. Již v počátcích rekultivace byla tato plocha uvažována jako rekreační zázemí přilehlých sídel. Zároveň je to jedna z mála čerstvě rekultivovaných ploch, na které se neplánuje masivní výstavba fotovoltaických elektráren. Ke své jedinečné identitě má území výsypky již nakročeno, i z toho důvodu bylo právě území Radovesické výsypky zvoleno jako první pilotní projekt 4. pilíře Transformačního centra Ústeckého kraje.

Mezioborový tým složený z odborníků na územní a krajinné plánování, urbanismus, životní prostředí, regionální rozvoj a participaci společně s místními aktéry nastavoval vhodné nástroje a obsah dalšího rozvoje Radovesické výsypky. Téměř rok trval intenzivní analytický a participativní proces, do kterého byly v této iniciační fázi zapojeni především zástupci dotčených obcí, majoritní vlastník pozemků (SD a.s.) a spolky, které prostor výsypky již užívají ke svým aktivitám. Od jara 2023 proběhla řada individuálních setkání, tři kola kulatých stolů a doprovodných aktivit tak, aby Vize rozvoje a výsledný Rámcový plán reflektovaly potřeby vycházející z území. Společná setkání také vybízela ke koordinovanému přístupu rozvoje, kterou území rozkládající se na katastrech více obcí potřebuje.

Vznikl dokument, který podstoupil intenzivní připomínkovací proces. Rámcový plán rozvoje je neformálním plánovacím nástrojem, který v jednom dokumentu shromáždil kontext a dostupná data o území včetně návrhu dalšího rozvoje a popisu dílčích kroků. V úterý 11.6.2024 byl na závěrečném setkání předán zástupcům dotčených obcí a může jim nyní sloužit jako potřebné vodítko ke koordinovanému rozvoji území.

Odkaz na dokument, který je volně ke stažení, naleznete ZDE.
Kontaktní osoba: Martina Hutárová (hutarova@rra.cz)

 

Odkaz na původní zprávu:
https://www.kr-ustecky.cz/ramcovy-plan-rozvoje-radovesicke-vysypky-otevira-moznosti-dalsiho-vyuziti-uzemi-po-tezbe/d-1787777

Proběhlo pracovní setkání k umisťování obnovitelných zdrojů energie v Ústeckém kraji

Proběhlo pracovní setkání k umisťování obnovitelných zdrojů energie v Ústeckém kraji

Včera, ve čtvrtek 18. července, proběhlo v Knihovně Ústeckého kraje úvodní pracovní setkání zástupců politické reprezentace Ústeckého kraje napříč komunální, krajskou, senátní i poslaneckou úrovní. Tématem bylo umisťování velkoplošných fotovoltaických elektráren na území kraje. Organizátorem setkání, které proběhlo pod záštitou krajské radní pro oblast přípravy, realizace projektů a transformace Ivy Dvořákové, bylo Transformační centrum Ústeckého kraje (TCÚK).
Tisková zpráva ze dne 19. července 2024
V souvislosti s transformací a odklonem od uhlí se zvyšují nároky na obnovitelné zdroje energie (OZE). Ústecký kraj má ideální předpoklady pro jejich umisťování díky rozsáhlým posttěžebním územím a velkokapacitně dimenzované distribuční soustavě. Má-li se Ústecký kraj opět stát energetickým srdcem Česka, musí se tak dít koncepčně, udržitelně a férově. OZE jsou zde vítaným rozšířením energetického mixu, nicméně jejich rozsah přináší řadu otázek, které je třeba otevřít a diskutovat.
Transformační centrum Ústeckého kraje k těmto účelům uspořádalo první pracovní setkání, kde se potvrdila potřeba vytvoření platformy pro sdílení informací a propojení různé úrovně řízení a odborných debat tak, aby bylo možné vystupovat jednotně za celý region.  Platforma se bude scházet pravidelně, v iniciační fázi se týká především politických představitelů a zástupců samospráv. V budoucnu se k jednání přizvou i zástupci investorů a vlastníků dotčených pozemků post těžebních lokalit, kteří poskytnou cenný vhled do realizace velkoplošných projektů OZE.
Pokud máte zájem se do této iniciativy zapojit, prosím, obraťte se na níže uvedené kontakty:
  • Mgr. David Matuška, ECUK – Energetické centrum Ústeckého kraje, vedoucí oddělení energetického managementu, e-mail: matuska@ecuk.cz
  • Mgr. Linda Kovářová PhD., RRA ÚK – Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje, specialistka na regionální rozvoj a participace, e-mail: kovarova@rra.cz

Těšíme se na Vaši spolupráci a společné úsilí při koncepčním zavádění obnovitelných zdrojů energie!

Exkurze v Moravskoslezském kraji: Sdílení dobré praxe s institucionálním fungováním

Exkurze v Moravskoslezském kraji: Sdílení dobré praxe s institucionálním fungováním

Exkurze v Moravskoslezském kraji: Sdílení dobré praxe s institucionálním fungováním

Ostrava, 5. – 6. listopadu 2024

Na začátku listopadu se zástupci Regionální rozvojové agentury Ústeckého kraje, Energetického centra Ústeckého kraje, a Krajského úřadu Ústeckého kraje zúčastnili exkurze v Moravskoslezském kraji, která navázala na projekt TSI zaměřený na podporu spravedlivé transformace. Akce byla příležitostí k načerpání zkušeností a inspirace pro rozvoj našeho kraje, a to zejména v oblasti revitalizace, inovací a energetické transformace. Za RRA ÚK se exkurze účastnila vedoucí obsahu projektu, Eva Němcová a ředitel RRA Marek Hartych.

Program začal v centru FUTUREUM, které je zelenou, otevřenou a inovativní platformou. Po úvodním představení následovala prohlídka Fajne Dilny a komentovaná prohlídka Dolní oblasti Vítkovic, včetně ikonické Bolt Tower.

Druhý den byl věnován workshopům zaměřeným na obnovu brownfieldů, podporu inovací a turismu. Získané poznatky přispějí k dalšímu rozvoji Ústeckého kraje a podpoří aktivity TCUK.

Exkurzi organizovala VŠE v Praze, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Moravskoslezský kraj a společnost BeePartner.

 

Exkurze v Moravskoslezském kraji: Sdílení dobré praxe s institucionálním fungováním Exkurze v Moravskoslezském kraji: Sdílení dobré praxe s institucionálním fungováním Exkurze v Moravskoslezském kraji: Sdílení dobré praxe s institucionálním fungováním Exkurze v Moravskoslezském kraji: Sdílení dobré praxe s institucionálním fungováním